Agnodiki z Aten pierwsza kobieta lekarka w starożytnej Grecji

Ginekolożka położna lekarka -Pierwsza kobieta w historii

Agnodiki

Agnodiki  uczyła się medycyny i specjalizowała w ginekologii odnosząc niezwykłe sukcesy biorąc pod uwagę że była jedyną kobietą lekarką a swoim sekretem dzieliła się czasami ze swoimi zaufanymi klientkami .

Bardzo chciała studiować medycynę ale to było niemożliwe w epoce w której zyła niewolnikom i zwłaszcza kobietom nie wolno było studiować groziło to karą śmierci. Ze względu na ten ścisły zakaz zaobserwowano dużą umieralność wśród kobiet podczas porodu które po prostu wstydzily  się mężczyzn lekarzy i to był główny powód dla którego młoda dziewczyna chciała zostać położną .Agnodiki zeby zrealizować swoje marzenie przebierała się za mężczyznę żeby móc swobodnie pracować i kształcić się,bardzo dobrze się uczyła i szybko zaczęła odnosić sukcesy.Zyskała rozgłos ,to co imponowało Herofilosowi oprócz niezwykłej wiedzy to drobne palce młodego lekarza a także dziwna słodycz w jego twarzy .Miała tak wiele pracy że jej koledzy wiedząc że nie mogą z nią konkurować szukali sposobu aby się  pozbyć młodego lekarza który zabierał im pracę i zaczęli obwiniać go więc otwarcie o zawarcie pozamałżeńskich stosunków z paniami które bada .Kiedy oszczerstwa w końcu zageściły się tak bardzo Agnodiki została aresztowana i postawiona przed sądem postanowiła wtedy ujawnić swoją prawdziwą tożsamość postawiono ją natychmiast w akt oskarżenia i zażądano kary śmierci.Wspierana była przez wszystkie kobiety które leczyła. Sędziowie bez konieczności oskarżania o jej kolejne ciężkie oskarżenia zmuszeni byli do uniewinnienia jej ponieważ tłum był  wściekły na nieuczciwy trybunał .


Herofilos

Reklama

Jedna myśl na temat “Agnodiki z Aten pierwsza kobieta lekarka w starożytnej Grecji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.