Wielkanoc w Grecji Pasha

Dziś zaczyna się wielki tydzień

Wielkanoc to największe święto w Grecji , wielki tydzień i zmartwychwstanie sa to chwile, które każdy grek i greczynka obchodzi z radością  Wielki Tydzień, prowadzi do zmartwychwstania, śmierci, zwycięstwa życia, końca zimy i początku wiosny.Wielkanocne zwyczaje grekow  mają swoja wlasna różnorodność, i  mają swoje korzenie w wielowiekowych tradycjach, a nawet tysiącleciach.

Wielki  poniedziałek

Jest  poświęcony  Józefowi, najukochańszemu synowi Jakuba, którego  rodzeństwo sprzedało kupcom z Egiptu. Tego dnia kościół czyta przypowieść o przeklętym drzewie figowym z Ewangelii Matthaiosa, i w całej Grecji rozpoczynają się przygotowania do obchodów Wielkanocy. W niektórych rejonach grecji głównie na wsiach ludzie malują domy na biało a doniczki na czerwono niektórzy wierzący jedzą tylko chleb i piją wodę aż do wielkiego czwartku kiedy przyjmują komunię.

Wielki wtorek

We wtorek kościół czyta Paradę Dziesięciu Dziewic.W niektórych częściach grecji we wtorek robione są ciasteczka i bułeczki, jednak zwyczaj ten jest zazwyczaj robiony w wielki czwartek.W Thassos odradza się starożytny zwyczaj „Na kwiecień”, gdzie tańczy się tradycyjne greckie tańce .Powoli do tańca przystępują wszyscy mieszkańcy wioski i krąg często ma 400 m . Śpiewają i tańczą wszystkie pieśni wielkanocne, a kończą tańcem „Kangeluto”, który jest przedstawieniem rzezi 400 Jerezytów przez Turków podczas rewolucji 1821 roku.

Wielka środa

W środę kobiety myją i sprzątają dom zupełnie tak jak u nas w Polsce.

Wielki Czwartek

Ten dzień jest Ostatnią Wieczerzą, gdzie Jezus łączy swoich uczniów, dając im kawałek chleba symbolizujący jego ciało i wino, symbolizujące Jego krew. Dwunasta Ewangelia jest śpiewana wieczorem, a Krzyż wędruje w kościele z Jezusem. Po zakończeniu 12 Ewangelii dziewczęta zdobią epitafium kwiatami.

Wielki Piątek

Reprezentuje proces Jezusa przez Poncjusza Piłata, jego męczeństwo wobec Kalwarii i Ukrzyżowania. To dzień męki. Wieczorem przechadza się epitafium, a dzwony pogrążone są w żałobie przez cały dzień.W niektórych częściach Grecji kwiaty z Epitafio są przechowywane przez wierzących ponieważ są uważane za cudowne.Post w ciągu dnia jest surowy i zabrania nawet oliwy, oraz jakiejkolwiek pracy. Na Krecie w Wielki Piątek pop (ksiadz) ma zwyczaj wspomnieć w kościele przed epitafium o imionach wszystkich wiernych współobywateli z każdej rodziny, nawet kilka pokoleń z tyłu.

Wielka sobota

Sobota jest dniem w którym od samego rana Grecy rozpoczynają przygotowania do tradycyjnej wieczerzy.Baranek, koza tradycyjna wieczerza może być różna .Każdy robi jak chce ja kilka lat temu u mojego byłego narzeczonego w domu dostałam tak zwaną magirice , moja była teściowa powiedziała mi że chodzę do szkoły i się uczę opowiadala mi ze starozytni grecy tez ja jedli i dlatego byli tacy madrzy. Zupa składała się z kaszy jakichś flaków a w środku pływała wielka głowa kozy której oczywiście nie zjadłam.

Wieczorem idziemy do kościoła ze świecami wziąć święty ogien który jest sprowadzany ze świątyni w Jerozolimie (samolotem do grecji) Swięty ogień zapala się samoistnie podobno w magiczny sposób właśnie przed Wielkanocą chociaż kilka lat temu jakiś pop wygadał się że zapalają zapalniczką ale my wierzymy że w magiczny sposób.

Wielka Niedziela

W niedzielę wielkanocną że w Grecji są święta słyszymy od samego rana puszczane są tańce muzyka wszyscy tańczą śpiewają cieszą się wszystkie greckie rodziny sklepy ci którzy nie wyjechali z Aten przed sklepem przed domem w ogródku mają wielki ogromny rożen na który jest nadziany baran albo koza albo świnia zależy kto kto chce i od samego rana kręcą tym rożnem dookoła Koza się piecze y i popijają wino tańczą śpiewają rozmawiają i po południu gdy mięso jest gotowe wszyscy zasiadają do obiadu.

A jak to jest u was w Święta Wielkanocne jak jest Polsce to wiem bo kiedyś dawno temu mieszkałam i jeszcze pamiętam że był koszyczek był baranek szło się do kościoła a w innych krajach Jestem bardzo ciekawa jak jest w innych krajach jak obchodzi się święto wielkanocne.

Reklama

8 myśli na temat “Wielkanoc w Grecji Pasha

 1. Dziękuję Ci za tyle wiadomości. U nas obchodzi się Triduum Paschalne czyli wielki czwartek, piatek i sobota. Niesie święconkę w sobotę do poświęcenia wodą święconą, a w niedzielę rano idzie na procesję i mszę zwana rezurekcją. A w drugi dzień świąt poniedziałek polewa sie wodą, ale to dzieci i młodzież.

  Polubienie

 2. Proszę napisz mi dlaczego Elektra nazwałaś się. W mitologii greckiej zabiła mamę z jej kochankiem, pomściła w ten sposób śmierć ojca zadaną przez żonę i tymże kochankiem. Czy to o tę Elektrę chodzi?

  Polubienie

   1. Raczej bardzo rzadko spotykane ja spotkam tylko jedną Elektre ( po grecku Ilektra ) w całym moim życiu pracuje w telewizji zresztą tak samo jak imię Telimena w Polsce jest piękne a nigdy się z nim nie spotkałam oprócz Pana Tadeusza za to Maria w grecji na każdym kroku

    Polubione przez 1 osoba

   2. Rozumiem. Dla mnie najpiękniejsze imię kobiece to Konstancja. Tak dałam mojej starszej córce. A młodsza ma ma imie Julia

    Polubione przez 1 osoba

 3. Ach pięknie Julia to śliczne romantyczne imię a Konstancja ma kawał historii od króla Konstantyna I od miasta Konstantynupoli . Które dziś dla wszystkich nazywa się Istambuł ale Grecy mówią Konstantnupoli i miasto Konstantyna.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.